راه‌های داراب به شریان‌های مرگ بدل شده است

خبرگزاری ایسنا

حجت‌الاسلام خسروی در خطبه‌های نماز عید فطر شهر داراب محورهای مواصلاتی را یکی از مشکلات مهم این شهرستان دانست و  عنوان کرد: محورهای مواصلاتی داراب، شیراز، بندرعباس به دلیل اتصال سه استان فارس، هرمزگان و کرمان، مسیرهایی بسیار پرتردد است.

خسروی گفت: این محورها متأسفانه به دلیل نداشتن استانداردهای لازم، همه روزه محل وقوع حوادث دلخراشی بوده که منجر به داغدار شدن خانواده‌های زیادی شده است.

امام جمعه داراب با بیان اینکه در سال های اخیر تعداد فوتی های حوادث جاده‌ای محورهای مواصلاتی داراب افزایش یافته یادآور شد که طی این سال‌ها شاهد بیش از ۲۰۰ کشته و نزدیک به ۱۰ هزار مصدوم براثر حوادث جاده‌ای در محورهای مواصلاتی داراب بوده‌ایم.

خسروی افزود: جاده ترانزیت شیراز، داراب، بندر عباس امروز به شریان مرگ در استان فارس تبدیل شده است، جا دارد از همه مدیرانی که در این موضوع مسؤل هستند مطالبه کنیم تا رسیدگی کنند. این جاده های مواصلاتی باید سریع اصلاح شود.

امام جنعه داداب با گلایه از احداث نشدن تقاطع غیر همسطح جاده ترانزیت داراب- بندرعباس گفت: سال ۹۶ تقاطع غیر هم سطح داراب(جنب پمپ بنزین داراب بندرعباس)  یعنی  ۵ سال پیش با حضور  استاندار آقای تبادار بود کلنگ زنی شد، اما بعد از ۵ سال هیچ اتفاقی نیفتاده، چه قول هایی که که دادند اما عملی نشد. این منطقه فاقد پیکر بندی مناسب برای دسترسی ایمن به شبکه ترابری است و ورودی ایمن و مناسب ندارد.

او با بیان اینکه در چند روز گذشته هم بخاطر تصادف های رخ داده و چند نفر  کسته شدند و عده ای آسیب دیده اند، خواستار پیگیری مجدانه استانی و کشوری ساخت تقاطع غیرهمسطح ورودی شهر داراب  شد و گفت: عملیات ساخت این تقاطع  به خاطر اینکه در یک موقعیت و محور خاص و استراتژیک قرار دارد باید هر چه زودتر شروع شود. 

خسروی در خصوص کمربند جنوبی با گلایه از مهندسین راه سازی عنوان کرد: گفته شده این کمربندی مشکل فنی دارد؛  آیا مهندسینی که جاده را  طراحی و ساخته اند نباید به این مسائل توجه و مشکل فنی آنرا برطرف می کردند؟  نباید در نقشه برداری دقت می شد؟. خواهش می کنم کمربندی جنوبی را هم هر چه سریعتر افتتاح و راه اندازی کنید تا بار ترافیکی کم شود. 

امام جمعه داراب با بیان اینکه راه اندازی فرودگاه، بار ترافیکی را کمتر می کند، عنوان کرد: پیشنهاد می شود با توجه به هزینه های بالای جاده های مواصلاتی، تعلل و تأخیر  و یا به هر دلیلی پیشنهاد می شود دولت در راه اندازی فرودگاه تسریع کند و کمک کند تا مسیر هوایی راه بیفتد تا  ترددهای زمینی کمتر  و تعداد جان باخته های ما کاهش یابد.

لزوم تکمیل بیمارستان دوم داراب

خسروی با بیان اینکه  بیمارستان دوم داراب باید تا پایان امسال افتتاح شود، افزود: بارها اعلام کردیم بیمارستان امام حسن داراب قدیمی است، کشش و ظرفیت ندارد، باید در سال ۱۴۰۱ بیمارستان دوم داراب افتتاح شود.

او ادامه داد: من همین جا از نماینده و فرماندار محترم و استاندار مطالبه می کنم که این بیمارستان هرچه سریعتر در اولویت اول قرار بگیرد. چون این بیمارستان قدیمی کشش و ظرفیت ندارد و متاسفانه در پذیرش بیماران مشکل دارد. قولی که دادند این است که تا پایان ۱۴۰۱ ان شالله این بیمارستان افتتاح شود. امیدواریم مدیران ارشدی که در این زمینه قول دادند به وعده خود وفا کنند. 

بحران آب

امام جمعه داراب، بحران آب را جدی خواند و بیان داشت: قطعا در تابستان شهرستان داراب بحران آب دارد. باید مدیرانی که در این حوزه مسولیت دارند، این موضوع را جدی گرفته  و مسأله انتقال آب از سد رودبال به کل شهرستان داراب را در اولویت اول قرار دهند.

خسروی با اشاره به سنت و توصیه اهل بیت در مورد عید فطر بیان داشت:  توصیه اول که سنت پیامبر اکرم این بود که در نماز عید فطر سوره اعلی را تلاوت کنند؛ چون محور سوره، سالم سازی درونی و تزکیه نفس و جایزه مومنین در عید فطر است. عمل دیگری که توصیه شده در روز عید فطر، قرائت دعای ندبه است. چون عید فطر باید از وجود نازنین ولی عصر امام زمان علیه السلام یادی شود. در حقیقت اهل بیت و امام صادق می‌خواستند بفرمایند که کجاست آن صورت خدا ولی عصر تا ما به سوی آن متوجه شویم. در حقیقت عید ما آن روزی است که متوجه حضور نازنین امام عصر شویم.

راه‌های داراب به شریان‌های مرگ بدل شده است