افزایش شامخ ساختمان در اسفند ۱۴۰۰

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق تعاون ایران، شامخ ساختمان در اسفند ماه ۱۴۰۰ به میزان ۵۸.۷۲ بوده است که افزایش ۵۰ واحدی را نسبت به ماه بهمن نشان می‌دهد.

براساس این آمار، مولفه های  میزان سفارشات جدید مشتریان،  میزان فعالیت های انجام شده،  میزان فروش کالاها و خدمات،  قیمت محصولات تولیدشده (خدمات ارائه شده) و قیمت خرید مواداولیه یا لوازم مورد نیاز نسبت به ماه قبل افزایش قابل توجهی را تجربه کردند.

همچنین مولفه‌های مصرف حامل‌های انرژی  و موجودی مواداولیه یا لوازم خریداری شده کاهش داشتند. آمارها نشان داد، شاخص انتظارات تولید در ماه آینده با رقم ۳۷.۲ نسبت به ماه قبل ۵۰.۹۷  با کاهشی قابل توجه، وضعیت فعالیت های ساختمانی در فروردین ماه را  نسبت به اسفند ماه، پیش بینی می‌کند.

عدد شاخص انتظار بهبود فعالیت‌های کسب و کار در بین فعالان بخش ساختمان در فروردین ماه نسبت به اسفند ماه کاهش قابل توجهی داشت، در نتیجه پیش بینی می شود با توجه به تعطیلات نوروز، کاهش قابل توجهی در سرعت رشد فعالیت‌ها را در ماه آینده مشاهده کنیم.

با توجه به کاهش قابل توجه شاخص انتظارات تولید در ماه آینده نسبت به ماه قبل همچنین با در نظر گرفتن کاهش قابل توجه شاخص  موجودی  مواداولیه  یا لوازم خریداری شده، شاهد کاهش فعالیت های صنعت ساختمان در فروردین ماه خواهیم بود. البته پیش بینی می شود با توجه به رونق چشمگیر فعالیت ها در اسفند ماه همچنین فعالیت های طرح جهش ملی مسکن، این کاهش نسبت به ماه مشابه در سال گذشته شدت کمتری خواهد داشت.


شامخ

از میان شاخص‌های گوناگون اقتصادی که توسط کشورها و سازمان‌های بین‌المللی انتشار می‌یابند، شاخص  (Purchasing Manager’s Index)  PMI که در فارسی به اختصار “شامخ” نامگذاری شده است، یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی است که مورد پذیرش اکثر کشورهای توسعه‌یافته قرار دارد. درحال حاضر شاخص شامخ برای حدود ۲۹۰۰۰ بنگاه بخش خصوصی در بیش از ۴۰ کشور دنیا  محاسبه و منتشر می‌شود.

کاربران، ذینفعان و محققان می‌توانند با مراجعه به پورتال تخصصی اتاق تعاون ایران به نشانیwww.icccoop.ir  به نسخه الکترونیکی این گزارش دست یابند.

در ضمن می‌توانید نظرات، پیشنهادات و انتقادات ارزشمند خود را از طریق پست الکترونیک [email protected] با ما در میان بگذارید.


افزایش شامخ ساختمان در اسفند ۱۴۰۰