بلاتکلیفی پرداخت سود سهام عدالت ۱۳۹۹/ خبری از انتخابات شرکتهای سهام عدالت استانی نیست

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،‌ در حالی که دو ماه به پایان سال 1400 باقی مانده است هنوز خبری از پرداخت سود سهام عدالت سال گذشته نیست. طی سال 1399 سود سهام عدالت سال 1398 در دو مرحله پرداخت شد؛ اسفند 1399 مرحله اول و تیرماه سال گذشته مرحله دوم پرداخت سود سهام عدالت به سهام‌داران عملیاتی شد.

پیگیریها از نهادهای مرتبط با پرداخت سود سهام عدالت سال 1399 تاکنون به نتیجه خاصی نرسیده است و ظاهراً قرار است در جلسه پیشِ‌روی شورای‌عالی بورس در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

حدود یک ماه قبل عشقی رئیس سازمان بورس در حاشیه جلسه هیئت مدیره سازمان بورس به آخرین وضعیت پرداخت سود سهام عدالت اشاره کرد و گفت: مقرر شد پیشنهادات نهایی پس از اخذ مجوز از طریق شورای‌عالی بورس به شرکت‌ها ابلاغ شود که در یکی دو ماه آینده این کار انجام خواهد شد.

گفتنی است؛ سال گذشته رویه برای پرداخت سود سهامداران عدالت در هر دو روش مستقیم و غیرمستقیم وجود داشت که بر اساس اعلام مسئولان سازمان بورس، امسال نیز با الهام از همان رویه سود سهام عدالت پرداخت خواهد شد، هرچند تصمیم نهایی با شورای‌عالی بورس است.

از سوی دیگر یکی از عوامل مهم در تعیین تکلیف پرداخت سود سهام عدالت، شفاف شدن انتخابات هیئت مدیره  شرکتهای سهام عدالت استانی است. در اواخر دولت دوازدهم نیز قرار بود به‌صورت سراسری انتخابات مجامع این شرکتها در استانهای مختلف برگزار شود که بنا به دلایل مختلف این موضوع پیش نرفت.

پیش از این عشقی رئیس سازمان بورس در خصوص عدم برگزاری مجمع شرکت‌های استانی سهام عدالت گفته بود: در زمان حاضر معضلات جدی در خصوص برگزاری مجامع شرکت‌ها داریم. مجامع شرکت‌هایی که با سرمایه‌گذاری مستقیم چندین میلیون نفر تشکیل شده است، خب، این مجامع در عمل هیچ‌وقت نمی‌تواند به حدنصاب لازم برای تشکیل مجمع برسد، یعنی شرکتی که پنج میلیون سهامدار مستقیم دارد هیچ‌وقت نمی‌تواند مجمع با اکثریت آرا تشکیل دهد و مجبور هستیم همیشه با تعداد بسیار اندکی از افراد مجمع را تشکیل دهیم. تجربه تشکیل مجامع شرکت‌های استانی سهام عدالت از این جنس بود. در سال گذشته و اوایل امسال، مجامع این شرکت‌ها با حضور کمتر از یک‌دهم درصد تشکیل شد.

عشقی خاطرنشان کرد: یکی از راه‌حل‌های جدی که برای این مسئله می‌توانیم مطرح کنیم استفاده از فناوری‌هایی است که هم بحث احراز هویت‌ها و هم امکان مشارکت گسترده طیف وسیعی از مردم در یک رویداد را داشته باشیم.

+

بلاتکلیفی پرداخت سود سهام عدالت ۱۳۹۹/ خبری از انتخابات شرکتهای سهام عدالت استانی نیست