زلنسکی در جلسه شورای امنیت صحبت می‌کند

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی، انگلیس به عنوان رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل در توئیتی اعلام کرد که ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در شورای امنیت سازمان ملل سخنرانی می‌کند.

در ادامه این توئیت همچنین آمده که شورای امنیت تضمین حاصل می‌کند که درباره “جرایم جنگی” روسیه در اوکراین حقایق شنیده شود.

هیات انگلیس در سازمان ملل نیز در توئیتی نوشت: ما جنگ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را درباره آنچه واقعا هست، افشا خواهیم کرد.

زلنسکی روز دوشنبه از شهر بوچا که نیروهای اوکراینی گفته‌اند اجساد غیر نظامیان را پس از خروج نیروهای روسی بر روی زمین یافته‌اند، بازدید کرد. همچنین دادستان کل اوکراین نیز اعلام کرد که اجساد ۴۱۰ غیرنظامی از مناطقی فراتر از کی‌یف کشف شده است.

روسیه تصاویر و فیلم‌های مربوط به اجساد غیرنظامیان در بوچا را رد کرده و آنها را “جعلی” و “تحریک آمیز” خواند.

در این میان، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نیز خواستار تحقیقاتی مستقل درباره این مساله شد. انگلیس، آمریکا، آلمان و برخی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا نیز روسیه را به ارتکاب جرایم جنگی در اوکراین در پی گزارش‌های منتشر شده از بوچا متهم کرده‌اند.

در این میان، زلنسکی با اشاره به اقدامات برای آزادسازی ماریوپل به میانجی‌گری احتمالی ترکیه اشاره کرد و در بازدید از شهر بوچا گفت: این قطعا جنایت‌های جنگی و نسل‌کشی است چون هزاران تن در این شهر کشته شدند.

رئیس جمهوری اوکراین همچنین در پاسخ به سوالی درباره احتمال دیدار با ولادیمیر پوتین نیز گفت: طرف روسی باید سریعا برای ترتیب دادن این دیدار اقدام کند. تاخیر در روند مذاکرات می‌تواند به بدتر شدن اوضاع برای روسیه منجر شود.

زلنسکی با بیان اینکه احتمال میانجی‌گری ترکیه “در این ماموریت ویژه برای آزادسازی ماریوپل” وجود دارد، گفت: ممکن است این موضوع در روزها یا ساعات آینده روشن شود.

وی همچنین بر این مساله تاکید کرد که اوکراین به مذاکراتش با روسیه ادامه خواهد داد.

زلنسکی در جلسه شورای امنیت صحبت می‌کند