عضویت فنلاند و سوئد در ناتو می تواند تنش ها را افزایش دهد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «اولگ استپانف» سفیر روسیه در کانادا اعلام کرد که عضویت فنلاند و سوئد در ناتو برای امنیت این کشورها و همچنین اروپا مضر است چرا که سیاست‌های کشورهای یادشده تحت تأثیر سیاست این ائتلاف نظامی قرار خواهند گرفت.

استپانف در این باره گفت: فنلاند و سوئد در موقعیتی قرار خواهند گرفت که مجبور خواهند شد با روسیه به عنوان یک دشمن رفتار کنند. متقابلاً، روس‌ها نیز باید تصور خود را از کشورهایی که قبلاً مواضع بی‌طرفانه داشتند، به عنوان سکوی پرش تهدیدات ناتو تغییر دهند و در این صورت می‌توان وضعیت غیرهسته ای بالتیک را به دست فراموشی سپرد.

سفیر روسیه با اشاره به این مسئله که مدل انتخابی غرب برای امنیت و ثبات پس از فروپاشی شوروی خطرناک است، هشدار داد که گسترش ناتو، به ویژه پیوستن احتمالی فنلاند و سوئد، فقط موجب شدت گرفتن تنش‌ها خواهد شد.

استپانف گفت: هر آنچه ناتو ادعای بودنش را دارد، این ائتلاف نظامی یک ماشین نظامی هسته‌ای است که به سمت درهای ما آمده است.

وی افزود که عضویت هلسینکی و استکهلم در ناتو خط مقدم این ائتلاف را با روسیه بیش از ۱۳۰۰ کیلومتر گسترش می‌دهد و همسایگان خوب مسکو ناگهان متوجه خواهند شد که منطقه ما، که تاکنون از نظر سیاسی و نظامی آرام بوده، ناگهان درگیر تنش ناتو و روسیه شده است.

وی در پایان گفت که فنلاندی‌ها و سوئدی‌ها باید قبل از تصمیم گیری درباره عضویت در ناتو، وضعیت را به طور کامل ارزیابی کنند، نه پس از آنکه کار از کار گذشته باشد.

فنلاند و سوئد اخیراً زمزمه‌هایی را در مورد امکان کنار گذاشتن بی طرفی طولانی مدت خود و پیوستن به ناتو با توجه به عملیات نظامی روسیه در اوکراین کرده‌اند که این مسئله با استقبال غربی‌ها به ویژه آمریکا مواجه شده است.

«سانا مارین» نخست وزیر فنلاند اخیراً در این رابطه گفته بود که هلسینکی درباره اینکه در ناتو عضو شود یا نه، در ماه جاری تصمیم خواهد گرفت و همچنین در صورت تصویب این مسئله، تصمیم برای پیوستن به ناتو نیز در آینده بسیار نزدیک اتخاذ خواهد شد.

همچنین «آن لیند» وزیر خارجه سوئد نیز اعلام کرد که استکهلم تضمین‌هایی را از آمریکا دریافت کرده است مبنی براینکه در طول دوره‌ای که درخواست این کشور برای پیوستن به ناتو توسط اعضای این ائتلاف نظامی بررسی می‌شود، از حمایت برخوردار خواهد شد.

گسترش بیشتر ناتو به شرق اروپا از جمله مسائل اصلی اختلاف بین مسکو و واشنگتن بوده است و یکی از عوامل اصلی شروع درگیری‌ها در اوکراین. با این حال آمریکا نه تنها به دنبال خاموش کردن آتش درگیری‌ها نیست، بلکه با تشویق و حمایت کشورهای هم مرز با روسیه سعی در شعله ور نگاه داشتن این آتش دارد.

این در حالی است که هر دو کشور فنلاند و سوئد نسبت به این مسئله و همچنین بیشتر شدن تنش‌ها در پی آن آگاهند.

وزیر خارجه سوئد پیشتر در این باره اذعان کرده بود: می‌دانیم که اگر یکی از کشورهای ما به این ائتلاف بپیوندد، تنش‌ها افزایش می‌یابد.

https://dailybulletin.ir/08/05/2022/%d8%b9%d8%b6%d9%88%db%8c%d8%aa-%d9%81%d9%86%d9%84%d8%a7%d9%86%d8%af-%d9%88-%d8%b3%d9%88%d8%a6%d8%af-%d8%af%d8%b1-%d9%86%d8%a7%d8%aa%d9%88-%d9%85%db%8c-%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%af-%d8%aa%d9%86%d8%b4/