روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل تعلیق شد

باشگاه خبرنگاران جوان :

 

مجمع عمومی سازمان ملل امروز (پنج‌شنبه) نشستی با محوریت تعلیق عضویت روسیه برگزار کرد که در آن اکثریت اعضا رأی به خروج روسیه از حقوق بشر سازمان ملل دادند.

طبق اعلام خبرگزاری فرانسه برای خروج روسیه دوسوم کل آرا نیاز بود که اکنون با ۹۳ رأی موافق، ۲۴ رأی مخالف و ۵۸ رأی ممتنع، روسیه از شورای حقوق بشر تعلیق شده است.

در این میان هند از رای دادن به پیش نویس قطعنامه تعلیق روسیه در مجمع عمومی سازمان ملل خودداری کرد و چین هم پیش از شروع نشست گفته بود رای مخالف خواهد داد.

اندکی بعد خبرگزاری ریانووستی به نقل از یک مقام روسیه اعلام کرد: «روسیه تصمیم برای تعلیق این کشور از شورای حقوق بشر را غیرقانونی می‌داند و معتقد است با انگیزه انجام شده است.»

همچنین ساعاتی پس از رای‌گیری برای خروج روسیه از حقوق بشر سازمان ملل، ایران از رای منفی به این تصمیم خبر داد.

در توضیح این تصمیم «مجید تخت روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، گفت: «ایران این قطعنامه را داری انگیزه‌های سیاسی می‌داند و معتقد است که بی‌طرفی سازمان ملل را خدشه‌دار می‌کند.»

در حال حاضر ۴۳ روز از عملیات نظامی روسیه در اوکراین می‌گذرد و هرروز تحریم‌های جدیدی از سوی غرب علیه این کشور اعمال می‌شود.

به طورمثال در تازه‌ترین اقدام کشور‌های گروه ۷ بر سر تحریم‌های اقتصادی جدید علیه روسیه توافق کردند و گفته می‌شود این تحریم‌ها شامل ممنوعیت همه سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش‌های کلیدی می‌شود.

آژانس بین المللی انرژی (IEA) نیز برای کاهش وابستگی به نفت و گاز روسیه امروز اعلام کرد که طی شش ماه آینده، حدود ۲۴۰ میلیون بشکه از ذخایر نفت اضطراری در بازار جهانی در دسترس خواهد بود.

همچنین در اظهاراتی جداگانه «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا، پس از نشست میان ناتو و گروه ۷ در کنفرانس خبری، برای خبرنگاران مدعی شد جنایات روسیه هر روز بیشتر می‌شود، به همین دلیل اتحادیه علیه مسکو و در حمایت از کی‌یف در حال گسترش است.

در حال تکمیل…

باشگاه خبرنگاران جوان بین‌الملل اروپا و آمریکا

روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل تعلیق شد