گمانه زنی‌ها درباره میانجی‌گری مسکو میان ریاض و دمشق

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – «الکساندر لاورنتیف» فرستاده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه در تاریخ ۲۰ ژانویه به عربستان سفر کرده و با «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور دیدار کرد. تنها ساعاتی بعد از این دیدار این مقام روس به دمشق رفته و با «بشار اسد» رئیس‌ جمهور سوریه به گفت‌وگو نشست.

در همین راستا خبرگزاری رویترز اعلام کرد در نشست ریاض، لاورنتیف با بن سلمان در خصوص تحولات سوریه گفت‌وگو کرده و بعد از آن، این مقام روسی به سوریه سفر کرده و در خصوص تحولات دیگری در عرصه‌های منطقه‌ای و بین المللی و مسائل سیاسی مورد علاقه مشترک با مسکو با اسد صحبت کرد.

غسان یوسف، تحلیلگر سیاسی مستقر در دمشق در سخنانی به وب سایت الحره آمریکا گفت: مسکو نقش میانجی بین دو کشور را ایفا می‌کند. مسکو تا حد زیادی از بازگشت سوریه به اتحادیه عرب حمایت می‌کند و این از سفر «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه این کشور به ریاض در سال گذشته و مواضعی که عربستان پس از این سفر گرفت، مشخص شد.

در مارس ۲۰۲۱، فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان حمایت ریاض از بازگشت سوریه به موقعیت سابق خود میان کشور‌های عربی را ابراز و تاکید کرد که راه حل در سوریه فقط سیاسی خواهد بود.

از سوی دیگر، حسن المصطفی محقق و نویسنده عربستانی در مصاحبه با الحره این موضوع را که ریاض به دلیل تلاش روسیه برای عادی سازی روابط این کشور با سوریه عجله دارد را رد و اعلام کرد در حال حاضر هیچ نشانه‌ای مبنی بر دیدار مقامات بلندپایه دو کشور یا بازگشایی کنسولگری و سفارت عربستان در سوریه و بالعکس وجود ندارد.

عربستان از جمله کشور‌هایی بوده که در برابر بحران سوریه مواضعی متناقض اتخاذ کرده است. این کشور که از ابتدای بحران در سال ۲۰۱۱ از دولت بشار اسد حمایت می‌کرد به سرعت به مخالف این دولت تبدیل شد و در ادامه تمام تلاش خود را برای ساقط کردن دولت بشار اسد به کار گرفت. اما با گذشت یک دهه از بحران سوریه، عربستان بار دیگر سیاست خود را تغییر داده و اکنون به دنبال تنش زدایی و برقراری مجدد روابط با سوریه است.

گمانه زنی‌ها درباره میانجی‌گری مسکو میان ریاض و دمشق