۱۲۳ کشته در حمله داعش به زندان تحت حفاظت قسد در الحسکه

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – درگیری‌های شدید بین ستیزه جویان گروه تروریستی داعش و شبه نظامیان کُرد (موسوم به قسد) که در پی حمله گسترده داعشی‌ها به یک زندان در سوریه آغاز شد، برای چهارمین روز متوالی ادامه یافت و طبق اعلام یک سازمان غیردولتی سوریه، طی این چهار روز دست کم ۱۲۳ کشته بر جای گذاشته است.

هزاران غیرنظامی به علت درگیری‌های مسلحانه‌ در داخل و اطراف زندان غویران واقع در شمال شرق سوریه آواره شده اند. این زندان یکی از مهمترین زندان‌هایی است که افراط گرایان وابسته به داعش در آن محبوس هستند. این زندان توسط نیرو‌های کُرد محافظت می‌شود.

سازمان غیردولتی دیده بان حقوق بشر سوریه (وابسته به معارضان) اعلام کرد از پنجشنبه شب که حدود ۱۰۰ تروریست داعش برای آزادی زندانیان داعشی به این زندان حمله کرده‌اند، ۷۷ شبه نظامی داعش، ۳۹ نظامی کُرد و همچنین هفت غیرنظامی در این درگیری‌ها کشته شده اند.

از زمانی که داعش در سال ۲۰۱۹ در کشور جنگ زده سوریه شکست خورد، این بزرگترین حمله داعش در سوریه محسوب می‌شود.

هزاران شبه نظامی وابسته به داعش در شمال و شمال شرق سوریه که عمدتا تحت کنترل نیرو‌های کرد سوریه است، بازداشت شده‌اند. با این حال، این گروه افراط گرا هنوز هم با کمک عناصر پراکنده خود در سوریه هر از گاه حملات مرگباری انجام می‌دهد.

طبق اعلام دیده بان حقوق بشر سوریه، این زندان که در شهر الحسکه قرار دارد، حدود ۳۵۰۰ عضو گروه تروریستی داعش را در خود جای داده است که برخی از آن‌ها از سرکرده‌های این گروه افراطی هستند.

مهاجمان گروه تروریستی داعش موفق به ضبط سلاح و تجهیزات و همچنین آزادسازی شماری از داعشی‌ها شدند. با این حال دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد صد‌ها نفر از فراریان دستگیر شده اند، اما ده‌ها نفر هنوز متواری هستند.

۱۲۳ کشته در حمله داعش به زندان تحت حفاظت قسد در الحسکه