تست‌های کرونا، اومیکرون را به راحتی شناسایی می‌کند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز یکشنبه گروه علم و آموزش ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، شروین شکوهی با اشاره به اینکه اطلاعات جهانی درباره جهش جدید کرونا با نام اومیکرون بسیار محدود است، افزود: به نظر می‌رسد موضوع افزایش بیماری‌زایی و مرگ و میر بالا در صورت ابتلا به ویروس جهش یافته اومیکرون، منتفی است.

متخصص عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه واکسن زدن به معنی کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی نیست خاطرنشان کرد: افزایش آمار مبتلایان در کشورهای اروپایی با وجود تزریق دو نوبت واکسن نشان از این دارد که همچنان باید رعایت فاصله گذاری اجتماعی، ماسک نزدن، شستن مداوم دست ها و پرهیز از تردد های غیرضروری، در دستور کار باشد.

وی افزایش ظرفیت مراقبت های بهداشتی برای مبارزه با اومیکرون را مورد توجه قرار داد و هشدار داد که اگر ماسک نزنید و پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنید، واکسن ها بی اثر خواهند بود و همچنان کرونا با ما می ماند، واکسن ها علیه کرونا درصد زیادی از مرگ و میرها را کاهش می دهد ولی این ادعا که برخی عنوان می کنند که مرگ و میر کاهش یافته و قطعا در صورت ابتلا مشکلی به وجود نمی‌آید، استدلال منطقی نیست.

شکوهی با بیان اینکه متاسفانه عوارض بدون مرگ و میر کرونا بسیار زیاد است خاطرنشان کرد: مشکلات جسمی و روانی که  بهبود یافتگان کرونایی همچنان با آن درگیر هستند بسیار زیاد و متنوع است، اصلا نباید فکر کنید قطعا بعد از ابتلا به کرونا بهبود کامل حاصل می شود، بسیاری از افراد همچنان بعد از بهبودی با عارضه های کرونا درگیر هستند، بنابراین همچنین توصیه های بهداشتی را با هدف پیشگیری از ابتلا رعایت کنید.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی یادآور شد: هر شهروندی باید به عنوان وظیفه اجتماعی، توصیه های بهداشتی را رعایت کند تا چرخه کرونا و شکل گیری جهش های جدید این ویروس به پایین ترین سطح خود برسد.تک تک افراد جامعه باید ضمن واکسیناسیون در برابر کرونا، ماسک زدن و رعایت فاصله گذاری اجتماعی را برای شکست زنجیره کرونا مورد توجه قرار دهند.

به گفته وی نوع واکسنی، بازه زمانی و تعداد نوبت های واکسن کووید ۱۹، به هیچ عنوان دلیل بر عدم رعایت شیوه نامه ها نیست و اینکه اکنون دو موضوع بازگشایی مدارس و رفع محدودیت های کرونایی با وجود سویه جدید کرونا جای نگرانی دارد و باید در بازگشایی ها همه جوانب در کنار هم سنجیده شود.

مبتلایان بی علامت یا بمب ساعتی

وی با بیان این موضوع که حدود ۳۰ درصد افرادی که مبتلا به کرونا هستند هیچ علامت جدی بیماری ندارند عنوان کرد: این افراد مثل بمب ساعتی سایرین را به کرونا آلوده می کنند، کرونا می تواند تنها با یک بدن درد و یا لرز خفیف همراه باشد بنابراین به محض مشاهده هر علامتی رعایت قرنطینه و پروتکل های اجتماعی را رعایت کنید. 

شکوهی ضرورت برنامه ریزی واکسیناسیون کووید ۱۹ در کودکان پایین تر از ۱۲ سال را مورد تاکید قرار داد و گفت: واکسن های سینوفارم و پاستور گزینه های مناسبی برای استفاده در کودکان زیر ۱۲ سال هستند که به زودی واکسیناسیون این گروه سنی نیز آغاز خواهدشد.

وی تاکید کرد: کودکان دچار بیماری زمینه ای و دیابتیک هم به محض آغاز واکسیناسیون باید علیه کرونا واکسینه شوند.

عوارض جدی واکسن کرونا بسیار نادر و محدود است

وی در پاسخ به این سوال که آیا واکسن های کرونا می توانند عوارض جدی ایجاد کنند یا خیر توضیح داد: هر واکسنی می تواند عارضه هایی به دنبال داشته باشد، نکته اینجاست که ممکن است از هر ۴۰۰ هزار دز واکسنی که تزریق می شود یک مورد با عارضه جدی همراه باشد این عدد بسیار محدود است. عارضه های بسیار نادر واکسن ها در مقایسه با عوارض متعددی که درادامه ابتلای به کرونا در بدن ایجاد می کند بسیار عدد ناچیزی را به خود  اختصاص می‌دهد.

وی درباره زمان مناسب برای تزریق دز سوم  و یا تکمیلی کرونا نیز خاطرنشان کرد: تزریق این واکسن حدود یک ماه بعد از تزریق دز دوم کرونا مناسب است. 

دکتر شکوهی درباره تفاوت اصلی واکسن های بوستر و تکمیلی گفت: برخی واکسن ها به دلیل پلت فرم خاص خود ایمنی زایی کمتری دارند و به تزریق واکسن تکمیلی یا نام دز سوم نیاز دارند که با فاصله ۲۸ روز تا یکماه بعد استفاده می شود.

وی با بیان اینکه دز بوستر یا یادآور را زمانی تزریق می‌کنند که تقریباً همه افراد واکسینه شده باشند و ایمنی در برابر ویروس به وجود آمده باشد، گفت: به مرور زمان ایمنی در برابر عامل ویروسی کمرنگ شده و به تدریج و به مرور زمان اثربخشی واکسن در سیستم ایمنی از بین می‌رود، برای تزریق این دز در مطالعات یک بازه زمانی حدود چهار تا شش ماهه اعلام شده است به طوری که نشان داده شده که بعد از مدتی بعد از تزریق دو دز واکسن به تدریج سطح آنتی‌ بادی‌های ضدویروس کرونا، بسیار پایین آمده و از حالت ایمنی ‌بخشی که در برابر ویروس انتظار داریم، کاهش یافته و فرد در معرض عفونت مجدد با ویروس کرونا قرار می‌گیرد.

تست‌های کرونا، اومیکرون را به راحتی شناسایی می‌کند