۴ پیشنهاد ایران برای کمک به مردم افغانستان

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، حسین امیرعبداللهیان روز یکشنبه در نشست وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی درباره افغانستان، با قدردانی از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان برای فراخوانی و میزبانی فوق‌العاده این نشست، گفت: آنچه ما را در اینجا گرد هم آورده است، بحران طولانی افغانستان است که روزبه‌روز بر ابعاد آن افزوده می‌شود.

وی با بیان اینکه  جمهوری اسلامی ایران، امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان را در راستای منافع جمعی منطقه ارزیابی می‌کند، گفت: ما معتقدیم امنیت پایدار و ثبات سیاسی و اجتماعی در افغانستان تنها از طریق مشارکت جمعی واقعی و حکومت فراگیر و موثر که همه اقوام و مذاهب در آن نقش داشته باشند، میسر است.

 وزیر امور خارجه تصریح کرد: تأخیر در این امر به دشمنان مردم افغانستان فرصت خواهد داد تا با گسترش تروریسم (داعشی) و مشکلات اقتصادی و شرایط بحرانی در معیشت و بهداشت و نیازمندی‌های اولیه زندگی، شبکه وسیعی از مجرمان اجتماعی را فعال کرده و هرج و مرج، فقر و قحطی را پس از ۲۰ سال اشغالگری و نابودی هرگونه زیر ساخت، گسترش داده و ناکارآمدی را بر مقامات کابل و مردم این کشور تحمیل کند.

 امیر عبداللهیان یادآورشد : آشتی ملی، انسجام ملی و مشارکت فراگیر درحکومت و حکمرانی در کنار خیر خواهی و مساعی جمیله کشورهای همسایه و منطقه و کشورهای اسلامی در مبارزه با تروریسم و ناامنی و بی‌ثباتی و کمک های بشر دوستانه، فوری‌ترین اقدام برای حمایت از مردم افغانستان و تضمین آینده ای روشن است.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال گذشته میزبان میلیون ها مهاجر و آواره افغان بوده است، گفت: این مهاجران و آوارگان حاصل تجاوز و اشغالگری آمریکا بوده اند شرایط بحرانی امروز افغانستان نیز به دلیل احساس ناامنی، تروریسم و بحران مالی و اقتصادی موج مهاجرت را بشکل روزانه بر ایران تحمیل کرده است روزانه بیش از ۵ هزار افغان وارد ایران می‌شوند.

امیرعبداللهیان با اشاره به اینکه ایران تاکنون هیچ گونه مساعدت بین المللی دریافت نکرده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران با تأکید بر انگیزه های اسلامی و انسانی همچنان به کمک های انساندوستانه به مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

وی ادامه داد: علاوه بر کشورهایی که مسببان واقعی وضعیت کنونی هستند، همه ما بویژه کشورهای اسلامی باید کمک‌های کافی و مستمر خود را در اختیار همه مردم افغانستان قرار دهیم.

وزیر امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران از آغاز تحولات اخیر تلاش کرده است ضمن باز گذاشتن مرزهای خود، ترددهای انسانی و تجاری را تسهیل کند. علاوه بر این طی صد روز گذشته بیش از ۱۳ محموله کمک‌های انسان دوستانه را به شهرهای مختلف افغانستان ارسال و مساعدت وسیعی را در قبال دولت و مردم افغانستان در راستای مبارزه با کووید ۱۹ ازجمله واکسیناسیون اتباع افغانستانی مقیم جمهوری اسلامی ایران به عمل آورده است.

امیرعبداللهیان با تشریح پیشنهادات ایران برای کمک به مردم افغانستان در این نشست مهم اظهار کرد: نخست،‌ کشورهای اسلامی، هیئت حاکمه سرپرستی افغانستان و همه طرف‌ها را به تشکیل دولت فراگیر تشویق نمایند، دوم مردم افغانستان نیازمند کمک‌های فوری بشردوستانه هستند تشکیل صندوق مالی بین کشورهای اسلامی برای این هدف ضروریست.

 وزیر امور خارجه سومین پیشنهاد ایران را آزادسازی دارایی های مالی افغانستان عنوان کرد و در تبیین پیشنهاد چهارم ایران یادآورشد: بی تردید دول عضو سازمان ملل متحد و دبیرکل آن می‌توانند نقش مهمی در کمک به تشکیل دولت فراگیر و کمک به مردم افغانستان ایفا نمایند و مانع از بروز یک فاجعه انسانی جدید شوند.

وی اظهار داشت: ما امیدواریم که بزودی دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان تشکیل شود تا نمایندگان دولت فراگیر افغانستان بتوانند در اجلاس بعدی سازمان همکاری اسلامی شرکت کنند و میز افغانستان در این سازمان خالی نماند.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به بحران جاری در فلسطین گفت: معتقدیم بازگشت کلیه فلسطینیان به سرزمین آبا و اجدادی خود و تشکیل دولت فلسطین در سراسر سرزمین مادری (تاریخی) به پایتختی قدس شریف باید همچنان مورد تأکید OIC باشد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: تجربه روند سازش با رژیم جعلی اسرائیل و عادی سازی روابط، نشان می‌دهد که مسأله فلسطین فقط با پایان کامل و حقیقی اشغال غیرقانونی این سرزمین اسلامی قابل حل است.

 وی تصریح کرد: ایران بار دیگر بر پیشنهاد خود بر برگزاری یک همه‌پرسی فراگیر با شرکت کلیه ساکنان اصلی سرزمین فلسطین اعم از مسلمان، مسیحی و یهودی به عنوان راه حل دمکراتیک تأکید می‌کند.

۴ پیشنهاد ایران برای کمک به مردم افغانستان