انرژی هسته‌ای جزو ضرورت‌های امروز جهان است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، آیت‌الله کاظم صدیقی در خطبه‌های عبادی سیاسی این هفته (۱۹ فروردین ماه) که در دانشگاه تهران برگزار شد، با بیان اینکه روزه داری، ادامه دادن مسیر بندگان قبل از ماست، گفت: اگر شرایط روزه داری را آنگونه که باید رعایت کنید، روزه سد و دژی در مقابل تیرهای شیطان است.

وی ادامه داد: نباید غافل باشیم که مهمان خدا هستیم و باید در مقابل پروردگار، گرایش و تفکراتمان را درست کنیم و رنگ خدا بگیریم.

خطیب نماز جمعه تهران روزه را از اسرار آمیزترین مواهب الهی برای مؤمنان دانست و افزود: یکی از حکمت‌ها و آثار آن مسئله تقوا است. روزه فریضه‌ای است که بر مومنان نوشته شده و باید بپذیرید و پذیرفتید.

آیت الله صدیقی گفت: روزه داری مشکلاتی دارد اما بدانید که این ادامه مسیر بندگان قبل از شما است. امیدوارم حواسمان باشد که غافل نشویم که مهمان خدا هستیم و در این مهمانی مراقبه شرط اول است و باید در مقابل پروردگار، گرایش و تفکراتمان را درست کنیم و رنگ خدا بگیریم.

خطیب نماز جمعه تهران ضمن اشاره به آیاتی از سوره‌ی توحید گفت: «اهدنا الصراط المستقیم» ابعادی دارد که ممکن است هر ذخیره و نوری با وسوسه‌ی شیطان به غارت برود و شما گرفتار وسوسه و تردید شوید و شیطان شما را نسبت به گذشته دچار شک کند.

وی افزود: خداوند بی‌نهایت است و قرب به او حد ندارد. آنچه در «اهدنا الصراط المستقیم» از خدا می‌خواهیم، گذر از نفسانیت و رسیدن به مقام قرب الهی و دیدن حقیقت امور که بالاترین درجات است. پیامبر (ص) نیز از خداوند درخواست داشت که علم ایشان را بیافزاید.

خطیب نماز جمعه تهران هدایت را دارای ابعاد ظاهری، تعلیمی و ارشادی دانست و تصریح کرد: حفظ آبروی مومن از حرمت خانه‌ی خدا نیز بالاتر است اما در شبکه‌های مجازی افرادی غافل با مقدسات و مومنین در می‌افتند.

آیت الله صدیقی تاکید کرد: در خصوص رعایت حجاب اسلامی، در روایات آمده است که وقتی روزه گرفتی باید گوشت، چشم، پوست، بدن و موی تو روزه باشد عده‌ای در ماه مبارک رمضان حرمت خدا را نگه نمی‌دارند.

وی افزود: انسان فقط یک دوست دارد و آن نیز خداوند است و انسان فقط یک دشمن دارد و آن نیز نفس اماره است. روزه از منزلت‌های مسیر سیر و سلوک الی الله است.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به حادثه رخ داده در حرم رضوی و شهادت دو طلبه، گفت: خوشا به حال این دو شهید عالم، جهادی و زائر علی بن موسی الرضا (ع) که در ماه مبارک رمضان با زبان روزه و در حالی که برای زیارت رفته بودند، خلعت زیبای شهادت را بر تن کردند.

آیت الله صدیقی افزود: همچنین ایام شهادت شهید صدر، شهید آوینی و شهدایی که در این ایام شربت شهادت نصیبشان شده است را تکریم و تجلیل می‌کنیم.

وی تصریح کرد: در دیداری که مقام معظم رهبری با قاریان قرآن داشتند، نکاتی را در ارتباط با اهمیت ماه مبارک رمضان فرمودند که حائز اهمیت است. ایشان فرمودند که گستره فیض الهی در این ماه بی نهایت است باید همت را بلند ببریم.

تولید دانش بینان هزینه‌ها را کم می‌کند

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری انتخاب شده است گفت: مسئله تولید چند سال است که مورد تاکید رهبری است، اما ایشان، امسال باب جدیدی را با عنوان تولید دانش‌بنیان آغاز کردند که توصیه‌ای حکیمانه و سازنده است و مسئولان باید توجه کافی را نسبت به آن اعمال کنند.

آیت الله صدیقی افزود: تولید دانش بینان هزینه‌ها را کم می‌کند و بهره‌وری را بالا می‌برد و در صحنه مبادلات جهانی محصولات را به جایی می‌رساند که کیفیت کالاها و تولیدات قابل عرضه به جهان باشد و مردم را نیز ترغیب می‌کند که از محصولات داخلی استفاده کنند.

وی تصریح کرد: ایشان فرمودند؛ در مسئله کشاورزی جامانده و عقب مانده‌ایم، که باید این مسئله کشاورزی را در مسئله دانش بنیان جدی گرفت.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: ما پنجمین کشور در استفاده از آب‌های زیرزمینی برای مصارف کشاورزی هستیم ولی حاصلی را که با این همه مصرف باید برداشت کنیم به دست نمی‌آوریم و مدیریت غلط در بعضی از دوره‌ها در کشورمان به گونه‌ای بوده است که گاهی مجبور می‌شویم سیب زمینی را از خارج وارد کنیم و گاهی نیز سیب زمینی و گوجه فرنگی به مرز انبوه می‌رسد و به دلیل محدودیت در نگهداری باید آن‌ها را اسراف کنیم و مصرف حیوانی شود.

آیت الله صدیقی تصریح کرد: مقام معظم رهبری توصیه کردند شرکت‌های دانش بنیان باید حداقل دو برابر شوند اما در دیداری که با رئیس جمهور داشتیم ایشان تاکید داشتند میزان دو برابر کردن کافی نیست و باید بیش از این دانش بنیان‌ها را توسعه دهیم.

وی افزود: ریاست مجلس نیز تاکید کردند با توجه به شرایط موجود و بودجه‌ای که در نظر گرفته شده است آثار خوبی را در این زمینه خواهیم دید.

خطیب نماز جمعه تهران در ادامه به موضوع مذاکرات وین اشاره کرد و گفت: در هفته‌های اخیر برخی از مقامات آمریکا گفتند که بعد از شهادت سردار سلیمانی میزان حملات به نیروهای ما افزایش یافته است و این را یکی از موانع احیای برجام دانستند در حالی که باید به آن‌ها گفت قبل از برجام متجاوزین انگلیسی در خلیج فارس دستگیر شدند و پهپاد گران قیمت آمریکایی مورد حمله قرار گرفت.

حملات به آمریکایی‌ها ادامه خواهد داشت

آیت الله صدیقی تاکید کرد: هیچکدام از این حملات به آمریکایی‌ها، نتیجه مسائل برجام نیست. بلکه معلول تجاوز و حضور نامشروع آمریکایی‌ها در منطقه است و تا این حضور نامشروع ادامه داشته باشد، این حملات نیز از طرف مقاومت و مسلمانان ادامه خواهد داشت.

وی گفت: در مذاکرات برجام مقام معظم رهبری، عدم اعتماد به طرف غربی، اخذ تضامین و راستی آزمایی عملی را توصیه داشتند و اخیراً نمایندگان مجلس نیز با جمع آوری امضا، این موضوع را درخواست کردند.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: انرژی هسته‌ای جزو ضرورت‌های امروز زندگی جهان است و در ابعاد مختلفی از جمله کشاورزی، پزشکی، دارو و آب شیرین کردن، ما به این صنعت نیاز داریم و حق قانونی و شرعی ما است.

مراقب باشیم در برجام مثل ابتدای کار کلاه سرمان نرود

آیت الله صدیقی افزود: در برجام مراقب باشیم که مثل ابتدای کار، کلاه سرمان نرود. امروز در موضع قدرت هستیم و دولت به ولایت و مردم متکی است و برنامه‌هایش ارتباط و وابستگی به برجام ندارد.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: دولت تلاش می‌کند رفع تحریم‌ها در ابعاد مختلف انجام شود و فلسفه‌ی مذاکرات نیز همین بود و در کنار آن خنثی‌سازی تحریم‌ها نیز در حال پیگیری است.

به جای کوتاه آمدن در برابر دشمن، باید مشکلات معیشتی مردم را برطرف کرد

وی تصریح کرد: به جای کوتاه آمدن در برابر دشمن، باید مشکلات معیشتی مردم مثل گرانی و بیکاری و مشکلات تولید را با درایت و اعتماد به رهنمودهای رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی و اتکا به ظرفیت‌های داخلی و نیروی جوانان برطرف کرد.

آیت الله صدیقی در پایان به موضوع آتش‌بس در یمن اشاره کرد و گفت: مسئله آتش‌بس در یمن از معجزات دین اسلام و مقاومت ملتی است که با دستان خالی مقاومت می‌کند و اینکه عربستان و ائتلاف حاضر به پذیرش آتش بش شود بر اثر حملات موثر انصارالله به عمق منابع نظامی و اقتصادی سعودی است. امیدواریم، ادامه این روند به پایان یافتن جنگ و تجاوز آمریکا با ابزار عربستان سعودی، منتهی شود.

مطالب مرتبط

نوشته‌ی بعدی