نمایشگاه خوشنویسی قرآنی در قزاقستان برگزار شد

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، با همکاری مشترک دانشگاه اوراسیا و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان و با مشارکت اداره کل بین‌المللی تبلیغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نمایشگاه خوشنویسی قرآنی در محل دانشگاه ملی اوراسیا در شهر نورسلطان افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه، یرلان صدیقوف، رئیس دانشگاه ملی اوراسیا، مجید صمدزاده صابر، سفیر و علی اکبر طالبی‌متین، رایزن فرهنگی کشورمان در قزاقستان، معاونین، مدیران و اساتید و دانشجویان این دانشگاه حضور داشتند.

یرلان صدیقوف در سخنانی، گفت: ایران و قزاقستان از دیرباز روابط دوستانه و برادرانه داشته و اشتراکات بسیاری بین دو کشور وجود دارد. ایران جز اولین کشورهایی بود که استقلال قزاقستان را به رسمیت شناخت و امسال سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک را گرامی می‌داریم.

رئیس دانشگاه ملی اوراسیا افزود: در حال حاضر روابط دو کشور از جمیع جهات رو به توسعه است و دانشگاه اوراسیا نیز در حوزه علم، آموزش و فرهنگ با کشور ایران به طور فعال همکاری می‌کند.

وی به فعالیت بخش ایرانشناسی، بخش زبان فارسی و اتاق ایرانشناسی در گروه شرق شناسی دانشکده روابط بین‌الملل از سال ۲۰۰۰ اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه خوشنویسی ایرانی در دانشگاه ملی اوراسیا به سنتی خوب تبدیل شده و جای مناسبی در همکاری‌های فی مابین بدست آورده است.

صمدزاده صابر، سفیر کشورمان در قزاقستان نیز در سخنانی، اظهار داشت: همکاری‌های دو کشور برادر و دوست ایران و قزاقستان در تمام عرصه‌ها رو به توسعه است و امروز شاهد یکی از مظاهر روابط فرهنگی فی مابین هستیم.

وی مطرح کرد: محسن ابراهیمی، یکی از هنرمندان نامدار ایرانی، آثار هنری خود را در کشورهای آمریکا، اروپا، آسیای میانه و سایر نقاط جهان به نمایش گذاشته و امروز آثار خوشنویسی خود را با هدف معرفی فرهنگ و هنر ایرانی در این دانشگاه به نمایش می‌گذارد.

در ادامه این مراسم، محسن ابراهیمی، استاد خط معلی و هنرمند اعزامی از جمهوری اسلامی ایران در سخنانی با قدردانی از همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و دانشگاه ملی اوراسیا در مساعدت به برگزاری این نمایشگاه، به بیان تاریخچه هنر خطاطی ایران و به ویژه خط معلی پرداخت.

وی گفت: خط معلی توسط حمید عجمی ابداع و در سال ۲۰۰۰ میلادی ثبت ملی شد و نیز، طی نمایشگاهی در دفتر مرکزی یونسکو پاریس به ثبت ملی رسید.

پس از آن، کارگاه خوشنویسی قرآنی با حضور گسترده اساتید و دانشجویان دانشگاه ملی اوراسیا برگزار و محسن ابراهیمی به تشریح نحوه و پیشینه پیدایش خط در ایران، تاریخ پیدایش خط معلی و ویژگی‌های آن پرداخت.

https://dailybulletin.ir/06/05/2022/%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%ae%d9%88%d8%b4%d9%86%d9%88%db%8c%d8%b3%db%8c-%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%82%d8%b2%d8%a7%d9%82%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86-%d8%a8/