با پلیس؛ از تشکیل ۱۴۰ اکیپ ویژه برای برخورد با سرقت تا افزایش ۲۰ درصدی کشفیات/ طلا و ارز در تیررس سارقان منزل!

خبرگزاری فارس :

 

گروه انتظامی خبرگزاری فارس _ مریم عرب انصاری: سارق هستند سارق منزل؛ تک نفره؛ یا گروهی و باندی فعالیت می‌کنند عده‌ای شان بالکن رو هستند و تعدادی هم توپی زن؛ بعضی‌ها مأمورنما بوده و برخی هم زورگیر؛ اما فرق چندانی هم ندارد چرا که کار همه شان یکی است؛ آن هم زاغ زنی و کمین و در نهایت سرقت!

 از طلا و سکه گرفته تا دلار و ارز و عتیقه و هرآنچه بتوان به قول خودشان سریع آب کرد و به پول تبدیل کرد.

**پرونده اول: درگیری مسلحانه در گیشا/ دستگیری سارقان مسلح منازل

 ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه روز پنجشنبه ۱۱ آذر ماموران کلانتری ۱۳۷ نصر در راستای طرح مقابله ضربتی با سارقان منزل به سرنشینان یک دستگاه خودروی پژو ۲۰۷ با چهار نفر سرنشین مظنون شده و بعد از استعلام متوجه می‌شوند که پلاک خودرو سرقتی است.

 با توجه به استعلام دریافتی ماموران پلیس به خودروی مذکور دستور ایست داده اما سارقان بی توجه به فرمان پلیس بر سرعت خود افزوده و در عملیات تعقیب و گریز به سمت مأموران تیراندازی کردند؛ مأموران نیز با رعایت قوانین به کارگیری سلاح و بعد از چند اخطار به لاستیک خودروی سارقان تیراندازی کرده که در نهایت خودرو متوقف و هر ۴ سارق متواری شده که در این راستا ماموران کلانتری ۱۳۷ نصر با از خود گذشتگی و رشادت موفق به دستگیری دو نفر از سارقان می شوند.

 دو نفر از سارقان در این درگیری و تعقیب و گریز مسلحانه با اصابت گلوله به دست و پا و دیگری از ناحیه پا مصدوم و دستگیر می‌شوند.

 سارقانی که سابقه سرقت داشته و در حین دستگیری دو قبضه اسلحه کلت و مقادیری فشنگ جنگی به همراه داشتند.

**پرونده دوم: تیراندازی و درگیری تن به تن پلیس با سارقان/ پلیس هنگام تخریب در منزل رسید!

 بیست و پنجم آبان ماه ماموران کلانتری ۱۵۰ تهرانسر درحال گشت‌زنی به یک سمند با ۴ سرنشین که در حال تخریب درب منزل یکی از شهروندان بودند مشکوک شده که با استعلام پلاک انتظامی خودرو متوجه شدند پلاک متعلق به یک خودروی پژو است.

متهمان پس از مشاهده گشت نیروی انتظامی بلافاصله با خودروی مذکور متواری شده که تیم عملیات کلانتری ۱۵۰ تهرانسر در یک تعقیب و گریز طولانی با شلیک تیرهوایی و پس از درگیری تن به تن متهمان را بازداشت کردند. 

 سارقان پس از انتقال به کلانتری ۱۵۰ تهرانسر در بازجویی ها به جرم خود مبنی بر سرقت از داخل خانه های شهروندان در غرب تهران اعتراف کردند که در ادامه اموال سرقتی و ابزار آلات سرقت از منزل از آنها کشف و در اظهارات خود اعلام داشتند پلاک نصب شده روی خودرو را سرقت کرده و برای انجام سرقت های بعدی روی خودروی خود نصب کرده‌اند.

** پرونده سوم: شلیک پلیس در تهرانسر/ سارقان حرفه‌ای منزل زمینگیر شدند

با تلاش شبانه روزی و اقدامات گسترده اطلاعاتی ماموران کلانتری 150 تهرانسر، دو سارق حرفه‌ای هنگامی که داخل یک منزل مسکونی در حال سرقت بودند، شناسایی و پس از تعقیب و گریز گسترده و شلیک چندین گلوله دستگیر و آلات و ادوات سرقت اموال مسروقه همراه سارقان نیز ضبط شد.

در تحقیقات بعمل آمده متهمان به 10 فقره سرقت منزل در محدوده شهرک آزادی و تهرانسر اعتراف کردند.

متهمان دستگیر شده که در این سرقت مقادیری زیور آلات و طلا به ارزش حدودی ده میلیارد ریال سرقت کرده بودند به همراه پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضائی شدند.

**طرح ضربتی مقابله با « سرقت منزل» کلید خورد/ بکارگیری گشت‌های پیاده، موتوری و خودرویی 

سردار حمید هداوند جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس از آغاز دومین مرحله طرح ضربتی مقابله با سرقت منزل در سطح پایتخت، خبر داد.

 سردار هداوند در تشریح طرح ضربتی مقابله با سارقان منزل با اشاره به اینکه این طرح به صورت 15 روزه در پایتخت انجام می شود، اظهار داشت: در این طرح از نیروهای جوان، زبده و با انگیزه استفاده شده است تا بتوانیم به اهداف پیش بینی شده که همان کاهش و پیشگیری از وقوع سرقت است، دست یابیم.

وی با اشاره به اینکه در این طرح از گشت های خودرویی، موتوری و پیاده استفاده می شود، تصریح کرد: پیشگیری از وقوع سرقت در این طرح از جمله اهداف مهم و مورد نظر پلیس است که ان شاالله با تدابیر صورت گرفته بتوانیم به این مهم دست پیدا کنیم.

** تشکیل140 اکیپ ویژه برای مبارزه با سرقت 

سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی پایتخت از اجرای طرح ویژه پلیس در راستای مقابله با سرقت منازل خبر داد و گفت: اکنون بیش از دو هفته است که طرح ویژه مقابله با سرقت را آغاز کرده و 140 اکیپ ویژه در این رابطه توسط پلیس پیشگیری تهران تشکیل شده و اقدامات ارزنده‌ای در این زمینه انجام داده به طوری که در هفته گذشته سرقت منزل نسبت به هفته قبل آن 33 درصد کاهش یافته است.

**« طلا و ارز» در تیررس سارقان حرفه‌ای منزل/ افزایش ۲۰ درصدی کشفیات سرقت 

 سرهنگ رضا موذن معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با اشاره به هدف‌گذاری پلیس آگاهی ناجا برای تشدید مبارزه با سرقت، اظهار داشت: مرحله اول طرح عملیاتی مبارزه با سرقت منزل با هدف شناسایی و دستگیری سارقان حرفه‌ای و خریداران اموال مسروقه و ارتقای ضریب احساس امنیت اجتماعی در سراسر کشور به مرحله اجرا درآمد.

وی گفت:کشفیات سرقت در این مرحله از طرح، نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 20 درصد افزایش داشته است.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا همچنین تصریح کرد: بیش از 50 درصد از سرقت های منزل در مراکز استان‌ها و کلان‌شهرها به وقوع می‌پیوندد و در این بین، سرقت طلا و ارز توسط سارقان حرفه‌ای، فراوانی بیشتری نسبت به سایر اموال دارد. 

سرهنگ موذن با بیان اینکه سرقت از منزل به جهت داشتن برخی ویژگی‌ها، همواره در کانون توجه سارقان است، خاطرنشان کرد: کم توجهی مالباختگان به نگهداری صحیح اموال با ارزش (طلا، جواهر، وجوه نقد، سکه و…) در منزل به جای سپردن آنها به صندوق امانات، عدم توجه به نکات ایمنی (نصب سیستم های هشدار دهنده و دوربین‌های مداربسته)، بی توجهی به تردد ساکنان و عدم اطمینان از بسته بودن درهای ورودی و پارکینگ ها و… را می‌توان از جمله عوامل گرایش سارقان به سرقت از منازل نام برد.

این مقام انتظامی افزود: اگرچه اقدام‌های مقابله‌ای در برخورد با سارقان حرفه‌ای و خریداران اموال مسروقه با استفاده از تمام توان و امکانات موجود و مشارکت سایر رده‌های تخصصی ناجا در سراسر کشور در دستور کار پلیس آگاهی ناجاست؛ اما لازم است شهروندان نیز به نکات ایمنی برای جلوگیری از سرقت توجه کرده و هرگونه تردد مشکوک افراد ناشناس را در اسرع وقت با مرکز فوریت های پلیسی 110 درمیان بگذارند.


با پلیس؛ از تشکیل ۱۴۰ اکیپ ویژه برای برخورد با سرقت تا افزایش ۲۰ درصدی کشفیات/ طلا و ارز در تیررس سارقان منزل!