حامی ادبیات دفاع مقدسیم/بودجه‌وامکانات کم اما فضاومطالبه زیاد است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز جمعه ۲۶ آذر با جمعی از ناشران دفاع مقدس دیدار و گفتگو کرد.

اسماعیلی در این‌دیدار گفت: برای این‌همکاری و مشارکت در صورت نیاز می‌توان ستادی در این‌زمینه نیز تشکیل داد تا با برنامه‌ریزی، مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه ادبیات دفاع مقدس در داخل و خارج از کشور عملیاتی شود. در حوزه دفاع مقدس کارهای روی زمین‌مانده زیادی وجود دارد و ضروری است به موضوع دفاع مقدس از دیدگاه پدران و مادران شهدا توجه شود.

وی افزود: در حوزه دفاع مقدس نیاز به تولید آثار و فعالیت های بیشتری داریم و آثار در این‌زمینه باید به بیش از ۱۰۰ برابر برسد. دفاع مقدس، بُرش های مختلف و نیروهای عاملی همچون بسیج، سپاه و ارتش داشت که می توان از هر منظر به تولیدات متفاوت در این زمینه پرداخت. هم اکنون در مرکز اسناد انقلاب اسلامی، نزدیک به ۶۰ جلد اسناد نیروی زمینی ارتش منتشر شده است، همچنین سهم نیروهای هوایی ارتش در ماه های اول جنگ بی‌نظیر است که می‌تواند ایده شکل‌گیری محتوای بی‌نظیری در این‌زمینه شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: رنجی که پدران و مادران شهدا برای اعزام فرزندان شان به جبهه کشیده‌اند، باید ثبت شود. هم اکنون ۳۳ سال از جنگ می‌گذرد و نسلی که درگیر جنگ بوده‌اند بالای ۶۰ سال سن دارند. از سوی دیگر بر اساس آماری که به تازگی دریافت کردم، بیش از ۸۰ درصد از پدر و مادر شهدا فوت کرده اند. که این موضوع اهمیت پراختن به این امر را دو چندان می کند.

اسماعیلی با اشاره به لزوم اختصاص ۲ درصد بودجه دستگاه ها به امور فرهنگی، گفت: در بودجه امسال، دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی مجاز شدند ۲ درصد از بودجه خود را در حوزه های فرهنگی، سینمایی و ناشران هزینه کنند. بنابراین در این زمینه می توان برنامه ریزی کرد که به عنوان مثال ۲۰۰ اثر شاخص دفاع مقدس، ترجمه کنیم. در حوزه افزایش آثار دفاع مقدس باید کار قوی، مُتقن و با کیفیت انجام دهیم. در این‌زمین هیچ‌محدودیتی وجود ندارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همه‌گونه آمادگی دارد و اگر ظرفیت ناشران ۱۰۰ برابر باشد این ظرفیت در این وزارتخانه هم ۱۰۰ برابر می شود اما ناشران باید برنامه دقیق سه تا چهار ساله‌ای را ارائه دهند.

وی گفت: بودجه و امکانات کم اما فضا و مطالبه زیاد است اما با برنامه ریزی و تنظیم درست اهداف باید به این برنامه ها عمل کرد. همچنین پیوست رسانه ای قدرتمندی در این زمینه باید گنجانده شود. انقلاب اسلامی با پیام های جهانی و انسانی در دنیا در غربت است و دشمنان هر طور بخواهند ایران هراسی و اسلام هراسی را ترویج می دهند. بنابراین هر چقدر آن ها قوی باشند، ما هم باید به درستی عمل وهزینه کنیم.

وزیر ارشاد در پایان گفت: مجمع ناشران دفاع مقدس را خانواده خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌دانیم. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه پشتیبانی از ناشران دفاع مقدس را دارد.

حامی ادبیات دفاع مقدسیم/بودجه‌وامکانات کم اما فضاومطالبه زیاد است