باید از هنر در ارائه مفاهیم دینی کمک گرفت

خبرگزاری مهر:

حجت الاسلام محمد هادی رحیمی صادق مدیر حوزه علمیه استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص نحوه صحیح ارائه مفاهیم دینی، انسانی و تربیتی گفت: در ارائه مفاهیم دینی ابتدا باید از زبان هنر کمک بگیریم. اگر بخواهیم در یک تعریف ساده و ابتدایی هنر را بیان کنیم یعنی استخدام وسایل و قالب‌های زیبا برای بهتر رساندن و بهتر جا انداختن مفاهیم دینی، انسانی و تربیتی؛ که این تعریف را می‌شود برگرفته از تعاریف فنی و علمی برای هنر بدانیم.

وی با اشاره به جایگاه بسیار ویژه هنر در دین عنوان کرد: از آنجایی که قرآن کریم کتاب تربیت و هدایت انسان است و دین هم عهده دار هدایت انسان‌ها به سمت ارزش‌ها و تعالی است؛ هنر می‌تواند با عجین شدن در دین و با استفاده از ابزارهای در اختیارش مانند قالب گفتاری و نوشتاری، نظم و نثر، خط و طرح و یا قالب تصویر و هر چیزی که باعث زیبایی ابزار و قالب می‌شود برای رساندن مفهوم دین به جامعه انسانی مورد استفاده باشد. شاید بشود گفت شکل‌های زیبا و چینش زیبای که در قالب الفاظ و حتی تعداد تکرار حروف که امروز از آن به عنوان اعجاز عددی یاد می‌شود یکی از شاهکارهای قرآن کریم و یکی از وجوه اعجاز قرآن کریم است، بنابراین قرآن کریم یکی از زیبایی‌ها و جذابیتش که دل‌ها را به خودش جذب می‌کند همین زیبایی هنر است که در نحوه‌ی چینش کلمات و بکارگیری مفاهیم درش به کار رفته است.

حجت الاسلام رحیمی ادامه داد: در کلمات نورانی از امیرالمؤمنین علی (ع) در نهج البلاغه، در صحیفه سجادیه و دعاهای اهل بیت و به طور کلی در همه مظاهر دینی؛ این زیبایی قالب؛ کاملاً مشاهده می‌شود و این حاکی از این حقیقت است که ما در مواجهه با دیگران هم حرف‌های زیبا و پر محتوا باید بزنیم و هم حرف زیبا با محتوای خوب و شفاف و دلنشین را به زبان بیاوریم.

وی با اشاره که هنوز در حوزه‌های علمیه توجه قابل وصفی در این حوزه نشده است گفت: علی رغم اینکه علما به فرازهای هنری و به قالب‌های هنری در حوزه و رساندن مفاهیم توجه می‌کردند اما آن توجهی که باید هنوز صورت نگرفته است؛ در سال‌های اخیر مدیر حوزه‌های علمیه حضرت آیت الله اعرافی نگاه خاصی به هنر دارند و مقام معظم رهبری نیز همواره توصیه ورود جدی حوزویان به بحث هنر و این ابزار بسیار خاص و کارآمد دارند و باید متخصص شوند و آموزش‌های کافی را ببینند. البته حرکت‌هایی هم صورت گرفته است برخی از مراکز حوزوی در این زمینه ورود کردند ولی آنچه نیاز جامعه است باید اقرار کنیم که حوزه و حوزویان در آن ورود نکردند.

مدیر حوزه علمیه تهران اشاره کرد: در استان تهران بخاطر اقتضائات خاصی که وجود دارد ما در تلاشیم مرکز هنر و رسانه حوزه را در محل قرارگاه فرهنگی و جهادی حوزه‌ی علمیه تهران راه اندازی کنیم. انجمن شعر مدتی است که راه اندازی شده است و انجمن نویسندگان هم آغاز به کار کرده است، انجمن خوشنویسان هم درصدد راه اندازی است. به طور جد پیگیر هستیم طلبه‌های عزیز با وادی هنر بیشتر آشنا شوند. به طور کلی شعارمان این باشد که هر طلبه باید یک رسانه باشد هر طلبه باید در یک رشته‌ی هنری ورود کند.

وی به هنر در عصر انقلاب اسلامی پرداخت و عنوان کرد: باید گفت که در دوره چهل ساله انقلاب در گام اول، توجه به هنر و پیشرفت‌هایی که مردم ما و جامعه ما در بحث هنر داشته است پیشرفت‌های بسیار خوبی بوده و هنرهای سالم و دور از ابتذال را شاهد بوده ایم؛ رویش‌های خوبی که در سال‌های اخیر در بحث شعر، در بحث نثر، تولیدات سینمایی و تلویزیونی ایجاد شده انصافاً رویش‌های بسیار ارزشمند و خوبی است و جوان‌های عزیزی که در این عرصه ورود پیدا کردند. امیدواریم به برکت انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی و حوزه‌های علمیه بتوانیم هنر سالم، هنر اصیل، هنر خالی از ابتذال، هنر پاک و ارزشمند مقدس را به همه دنیا بتوانیم صادر کنیم.

باید از هنر در ارائه مفاهیم دینی کمک گرفت