اسکان بهاری روزانه ۲۰ هزار نفر در زائرسراهای بقاع متبرکه

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه، حجت‌الاسلام سیدمحمدکاظم موسوی متقی با اشاره به برگزاری طرح آرامش بهاری ۱۴۰۱ گفت: این طرح مبتنی بر خدمت‌رسانی فرهنگی و اجتماعی به مجاورین، زائرین و مسافرین است. شرایط اسکان دائم و اسکان موقت در بقاع متبرکه و امامزادگان فراهم شده است. یعنی اسکان دائم در قالب زائرسراها و هتل‌ها در اطراف امامزادگان انجام می‌شود و چهار هزار و ۵۰۰ باب اتاق در این زائرسراها وجود دارد که اگر برای هر اتاق، اسکان چهار نفر در نظر گرفته شود، در هر شب نزدیک به ۲۰ هزار نفر در زائرسراهای بقاع متبرکه و امامزادگان اسکان داده می‌شوند.

وی ادامه داد: ما علاوه بر اسکان دائم، اسکان موقت و اضطراری نیز داریم؛ در ایام نوروز ۱۳۹۸ و حتی سال‌های قبل از آن که در بسیاری از استان‌ها سیل برای مردم دردسرهایی را بوجود آورده بود و مردم امکان اقامت در اماکن باز و چادرهایشان را نداشتند، درهای امامزادگان به روی مردم باز شد و با وجود اینکه اصل، اسکان در رواق‌ها و شبستان‌ها نیست، اجازه داده شد تا مسافرین، چادرهای خود را با رعایت موازین شرعی و به‌صورت اضطراری در رواق‌ها و شبستان‌ها نصب کنند. آمار اسکان اضطراری در سال ۱۳۹۷ درحدود یک میلیون ۵۰۰ هزار نفر بوده است. اکنون با توجه به آماری که طی چندین روز ابتدایی طرح آرامش بهاری ۱۴۰۱ داشته‌ایم، می‌توانیم پیش‌بینی بیش از یک میلیون نفر اسکان اضطراری در آرامش بهاری ۱۴۰۱ را داشته باشیم.

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه درباره خدمات مُبلغین در طرح آرامش بهاری ۱۴۰۱ گفت: امسال ۷۰۰ مُبلغ اعزامی از قم و ۸۰۰ مُبلغ بومی لباس خدمت تبلیغی را تن کرده‌اند و در ایام نوروز ۱۴۰۱ در بقاع متبرکه و امامزادگان به ارائه خدمات تبلیغی، ارائه برنامه‌های فرهنگی، پاسخ به سوالات شرعی مردم و اقامه نماز جماعت می‌پردازند. 

وی با بیان فلسفه اجرای طرح آرامش بهاری گفت: این طرح در دو سال گذشته به‌دلیل شیوع ویروس کرونا و تعداد کم سفرها با حجم کمی برگزار شد. آرامش بهاری، طرحی تابع سفر است و هر چه سفر مردم افزایش یابد، این طرح نیز رونق بیشتری دارد؛ متوسط زمان حضور مردم قبل از برگزاری طرح آرامش بهاری در امامزادگان ۱۰ دقیقه بوده است اما با برگزاری این طرح و برپایی خیمه‌های معرفت و اجرای برنامه‌های تبلیغی، زمان حضور مردم به ۳۰ دقیقه افزایش پیدا کرده است.

موسوی متقی با اشاره به اینکه امسال برای دوازدهمین سال پیاپی طرح آرامش بهاری در حال اجراست، افزود: در نوروز سال ۱۳۹۹ که ویروس کرونا شیوع پیدا کرد، حتی اعزام مُبلغین در قالب طرح آرامش بهاری تحت‌الشعاع قرار گرفت؛ خدا را شاکریم که با همت جامعه پزشکی و واکسیناسیون کامل جامعه از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شد؛ با کاهش این بیماری، شاهد رونق سفرهای نوروزی و حضور مردم در استان‌های مختلف هستیم، بطوری که ۸۰ درصد اماکن اقامتی در استان‌های مختلف تکمیل شده است؛ به همین ترتیب شاهدیم که در بقاع متبرکه و امامزادگان نیز حضور زائران افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه در سال ۱۳۹۷، درحدود ۴۷ میلیون نفر بار زیارت از امامزادگان در ایام نوروز اتفاق افتاده است، اضافه کرد: سه عامل باعث می‌شود تا مردم به بقاع متبرکه و امامزادگان در ایام نوروز توجه خاص داشته باشند. اول، علاقه مردم برای حضور در لحظه تحویل سال در امامزادگان است. عامل دوم، بحث قبوری است که از اموات مردم در جوار این امامزادگان وجود دارد و بر این اساس مردم برای زیارت اهل قبور و همچنین قبور شهدا در روزهای آغازین سال به امامزادگان مراجعه می‌کنند و عامل سوم نیز قرار گرفتن بقاع متبرکه و امامزادگان در مسیر سفرهای نوروزی است. بسیاری از مسافران در سفر برای استراحت، تجدید قوا و اقامه نماز جماعت باید در مکانی توقف کنند و بهترین نقطه‌ای که مردم انتخاب می‌کنند، امامزادگان است.

https://dailybulletin.ir/28/03/2022/%d8%a7%d8%b3%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%87%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%b1%d9%88%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%87-%db%b2%db%b0-%d9%87%d8%b2%d8%a7%d8%b1-%d9%86%d9%81%d8%b1-%d8%af%d8%b1-%d8%b2%d8%a7%d8%a6%d8%b1%d8%b3/