یک ایرانی در جمع پولدارترین مالکان خارجی لیگ برتر انگلیس +عکس

مشرق نیوز :

به گزارش مشرق، رومن آبراموویچ، مالک چلسی، به دلیل تحریم‌ها از کسب درآمد از این باشگاه محروم شد. این میلیاردر به دلیل رابطه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، که دو هفته پیش تهاجم غیرقانونی به اوکراین را آغاز کرد، مجازات شد.

چند روز قبل، آبراموویچ رسماً چلسی را برای فروش گذاشت. این الیگارشی در حالی که به دنبال افزایش ثروت هنگفت خود بود، قیمت حیرت‌آور ۳ میلیارد پوندی را برای آبی‌ها تعیین کرد.

اما آبراموویچ از نظر ثروت چگونه با بقیه مالکان خارجی لیگ برتر مقایسه می‌شود؟ گفته می‌شود که این میلیاردر روسی ۹ میلیارد پوند سرمایه دارد و در این لیست نفر سوم است. آبراموویچ که کنترل باشگاه غرب لندنی را در سال ۲۰۰۳ به دست گرفت زمانی ثروتمندترین مالک باشگاه لیگ برتری بود. اما ورود شیخ منصور به منچسترسیتی در سال ۲۰۰۸ باعث شد که مالک چلسی به جایگاه دوم سقوط کند. ارزش دارایی‌های شیخ منصور ۱۵ میلیارد پوند است.

با این حال، این رقم در مقایسه با مالکان جدید نیوکاسل (صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی) ناچیز است. مایک اشلی سرانجام در اکتبر ۲۰۰۳ نیوکاسل را به قیمت ۳۰۰ میلیون پوند فروخت. و صندوق سرمایه‌گذاری عمومی عربستان سعودی به ثروتمندترین مالک فوتبال جهان تبدیل شد، چه رسد به لیگ برتر انگلیس.

مالکان آمریکایی آرسنال (استن کروئنکه) دارای ارزش ۸ میلیارد پوندی هستند و استون ویلا (ناسف ساویریس و وس ادنز) و مالکان وولورهمپتون (فوسون اینترنشنال) هر کدام ۷ میلیارد پوند ارزش دارند. مالکان تایلندی لستر ۶ میلیارد پوند ثروت دارند و لیدز (آندره رادریزانی) و رؤسای لیورپول (گروه ورزشی فن‌وی) هر کدام ۳ میلیارد پوند می‌ارزند. ثروت مالک ایرانی اورتون فرهاد مشیری ۳ میلیارد پوند و جینو پوزو از واتفورد تنها ۹۰ میلیون پوند است. ساوتهمپتون و برنلی هر دو نیز توسط مالکان خارجی (به ترتیب دراگان سولاک و ALK Capital) اداره میشوند و ثروت آن‌ها در حال حاضر مشخص نیست.

یک ایرانی در جمع پولدارترین مالکان خارجی لیگ برتر انگلیس +عکس

یک ایرانی در جمع پولدارترین مالکان خارجی لیگ برتر انگلیس +عکس