بازیکنان ایران از لحاظ ذهنی شرایط خوبی نداشتند/ شکست مقابل کره قابل پیش‌بینی بود

مشرق نیوز :

به گزارش مشرق، هومن افاضلی در گفت‌وگویی درباره شکست ۲ بر صفر تیم ملی ایران مقابل کره جنوبی اظهار داشت: همانطور که پیش‌بینی می‌شد بازی سختی بود. ترکیب‌ تیم ملی به خصوص در خط دفاعی که ثبات در آن خیلی مهم است، تغییر کرده بود. بچه‌ها بعد از مدت‌ها مقابل تماشاگر بازی می‌کردند و شاید این موضوع هم تأثیر داشت. ضمن اینکه باید بپذیریم بازیکنان ایران در شرایط خوبی نبودند. شاید انتظار بیش از این از تیمی که فقط یک جلسه بازیکنانش کنار هم تمرین کردند درست نباشد؛ اما وقتی با کره بازی می‌کنید باید در بهترین شرایط باشید و در آن وضعیت باید ببینید روند بازی چگونه پیش می‌رود.

وی ادامه داد: با شرایط موجود این وضعیت قابل پیش‌بینی بود. کره از لحاظ مالکیت، پرس و بازپس‌گیری توپ کاملاً از ما بهتر بود و در نتیجه توانست فشار خودش را روی دروازه ما حفظ کند. آنها پاس‌های متعددی می‌دادند، جهت بازی را عوض می‌کردند و توپ‌های سوم را صاحب می‌شدند و این باعث می‌شد به صورت مداوم به ما فشار بیاورند. هر چند گل اول روی اشتباه به ثمر رسید؛ ولی از نظر من تنها، زمان گل خوردن ما فرق می‌کرد، چون کره کاملاً فشار آورده و مشخص بود به گل می‌رسد.

کارشناس فوتبال کشورمان تصریح کرد: کره از فضاها خیلی خوب استفاده کرد تا از کناره‌ها خطر ایجاد کند. با همین روش از دفاع ما رد شدند و بیشترین موقعیت را هم از سمت چپ ایجاد کردند. در نیمه دوم با وجود اینکه عقب بودیم اما حریف بازی را خوب شروع کرد و حدود ۱۵ دقیقه زمان برد تا بچه‌ها به شرایط بازی برگردند. بعد از آن گل دوم را دریافت کردیم  و سپس بچه‌ها تا ۱۰ دقیقه پایانی از بازی غافل بودند. تیم ما نه تنها از لحاظ تمرینی شرایط خوبی نداشت؛ بلکه از لحاظ ذهنی هم بچه‌ها فکر نمی‌کردند در این بازی با چنین چالش‌هایی مواجه شوند.

«بیشتر حملات کره جنوبی از جناح چپ تدارک دیده شد و آیا کادرفنی نمی‌توانست با تغییر نفرات یا ترکیب بهتر راه‌های نفوذ حریف را سد کند؟» افاضلی در واکنش به طرح این پرسش گفت: این‌ مسائل نسبی و سلیقه‌ای است. الان من یک چیز می‌گویم و شاید شخصی دیگر، نکته‌ای متفاوت بگوید. همه ما از تیم ملی و از شرایط بچه‌ها دور هستیم و نمی‌دانیم بچه‌ها در چه شرایطی قرار دارند؛ اینها چیزهایی است که تأثیر می‌گذارد. سخت است که بدون اطلاع و از خودمان حرف بزنیم. وقتی شما دیکته را نمی‌نویسید و یک نفر دیگر نوشته و نتیجه آن هم مشخص شده، گرفتن ایرادها و حرف زدن در مورد آن راحت است. به نظر من بچه‌ها می‌توانستند عکس‌العمل بهتری نشان دهند و در دقایقی از بازی فشار تیم کره را بشکنند خصوصاً در جناح چپ کره که سون هیونگ مین هم در این نقطه قرار داشت، می‌توانستیم به لحاظ نفری عملکرد بهتری داشته باشیم و از لحاظ تعداد، حداقل توازن را در آن نقطه ایجاد کنیم. در این زمینه راهکارهایی که داشتیم مناسب نبود.

بازیکنان ایران از لحاظ ذهنی شرایط خوبی نداشتند/ شکست مقابل کره قابل پیش‌بینی بود